הבחירה במדרגות ברזל ואופן בנייתם

הבחירה במדרגות ברזל ואופן בנייתם

מעבר לעובדה שמדרגות הן אחלה כלי לאימון ביתי נוח, זמין וזול, אם שנייה נהיה רציניים, מדרגות הן מהמאפיינים החשובים והשימושיים ביותר בבית, הן משמשות אותנו באופן יומיומי ומהוות גורם עיצובי מרכזי בתכנון הבית ולכן מקבלות מקום של כבוד מצד כל הגורמים העוסקים בבנייה. כמו שיש אינסוף סגנונות אדריכליים, כך יש אינסוף סוגי מדרגות, השונות זו מזו בעיצוב, צורה וגם החומר מהן הן עשויות. מדרגות גלויות לעין מעוררות תחושה של חלל גדול יותר מעצם הידיעה שיש המשכיות לקומה אחרת.

מכיוון שמדרגות משמשות למעבר בין מפלסי גובה שונים, התכנון בטיחותי שלהן הוא ראשון במעלה וצריך לבוא לצד התכנון העיצובי ולא במקום. מדרגות ברזל מהוות פיתרון בטיחותי ויציב ביותר לגרמי מדרגות חריגים, למשל מדרגות ספירליות. מעבר לחשיבות העיצובית של השימוש בברזל, חשוב להתייחס לסוג הברזל וצורתו, בכדי שלא נהנה ממדרגות יפות אך בלתי בטוחות. חשוב לפנות אך ורק לבעל מקצוע שמכיר את כל ההיבטים הקשורים בתכנון מדרגות, החלפת מדרגות בלתי בטיחותיות אינה עניין של מה שבכך, וחיסכון כזה, מעבר לעובדה שיכול ליצור עלויות עצומות בהמשך, יכול להוות סכנת חיים. כאשר מתייחסים לבטיחות מדרגות יש להתייחס לשני מונחים: “שלח המדרגה” שהוא המקום בו מניחים את הרגל כאשר יורדים או עולים במדרגות, השלח צריך להיות רחב מספיק בכדי שיהיה מקום להניח את הרגל בשלמותה.

מונח נוסף הוא “רום המדרגה” הבדלי הגובה בין המדרגות השונות. מדרגות אינן סולם טיפוס ולכן חשוב להקפיד על הפרשי גבהים שיתאימו לכל באי הבית, ילדים צעירים ואנשים מבוגרים, הפרשי הגבהים במדרגות לא יכולים להיות גבוהים מדי וחשוב שיעמדו בתקני בטיחות בכדי למנוע נפילות.

להתרשמות מעבודות החברה, לחצו כאן למעבר לגלריית התמונות – מדרגות ברזל

החומרים השונים ואופן הבנייה

בבניית מדרגות ניתן כיום לעשות שימוש במגוון מתכות נרחב כגון ברזל, אלומיניום, נירוסטה, כרום ועוד, אך ברובן המכריע של מדרגות ממתכת נעשה שימוש בברזל. ישנה חשיבות עליונה לייעוד המדרגות, כאשר אנחנו רוצים מדרגות ברזל לשימוש חיצוני, יש להתייחס לעמידות בפני פגעי הסביבה, רצוי להשתמש בברזל מגולוון שיהיה עמיד בפני חלודה וקורוזיה וישמור על מראהו במשך שנים רבות. כמו כן, כדי למנוע החלקה רצוי שלמדרגות יהיה גימור גס יותר מאשר מדרגות פנימיות. כאשר מתכננים מדרגות ברזל לפנים הבית תנאי הסביבה החיצוניים משפיעים פחות, אך צריך לקחת בחשבון את גובה המדרגות ובהתאם ליצור מדרגות בטיחותיות ונוחות. השימוש במדרגות ברזל מאפשר ליצור מדרגות במגוון צורות ועיצובים, כגון מדרגות ספירליות גם בנפח קטן, דבר שיכול להתאים במיוחד לדירות עירוניות קטנות, זאת מבלי להתפשר על הבטיחות ועל עיצוב הפנים של הדירה.
אחת הטענות שנשמעות מפי בעלי בתים כאשר מציעים שימוש במדרגות ברזל הוא הפחד מרעש. דריכה על ברזל יוצרת רעש ותהודה, מכיוון שמרביתנו מכירים את מדרגות המתכת הקרות במשרדים ובבנייני ציבור אנו נוטים לחשוב שהרעש שקיים שם יהיה גם בבית ולכן עשויים להימנע מלעשות שימוש במדרגות ברזל, אך חשוב לדעת כי בעזרת שימוש בחומרי איטום שונים, כמו גם במאפיינים עיצוביים שיאפשרו למדרגות “לבלוע” את הרעש, ניתן לעקוף את החיסרון וליהנות מכל היתרונות שמציעות מדרגות ברזל.

הבחירה במדרגות הברזל

הבחירה במדרגות ברזל בבתי עסק רבים אינה מקרית, מדרגות ברזל הינן בטוחות, חזקות, קלות לניקוי ואינן דורשות תחזוקה שוטפת רבה, כך שהן מתאימות מאוד לגרמי מדרגות בהם יש תעבורה רבה, גם בבתים מדרגות ברזל יכולות להיות פיתרון איכותי ובטיחותי, השימוש במדרגות ברזל יוצר מראה נקי, מעוצב, מודרני ו”היי-טקיסטי”. הברזל מאפשר שילוב עם מגוון חומרים, בעיקר עץ, כאשר השילוב בין העוצמה של הברזל עם הרומנטיות של העץ יוצרת אוירה טוסקנית וכפרית גם בבית העירוני ביותר.

קונסטרוקציית מתכת לבניית המדרגות

כאשר משתמשים באופציה של קונסטרוקציית מתכת כבסיס לבניית מדרגות, ניתן לזכות במראה יותר חופשי, בחלל יותר מרווח, במראה יותר נקי ומאווירה זורמת התורמת להגדלת החלל. כך שגם אם מדובר רק על מקום צר שהושאר לטובת בניית המדרגות, פתרון זה עשוי לעדן את התוצאה הסופית ולהוסיף לה חן ויופי.

בין פונקציה לעיצוב

אם בטון מצריך הרבה חומר, הרי שכשמדובר על קונסטרוקציית מתכת כבסיס לבניית מדרגות, הרי שניתן להסתפק במעט חומר וזאת הודות לחוזקה של המתכת. כמו כן ניתן להגיע למגוון תוצאות שונות ומעניינות. מדרגות אלו ניתן לרוב למצוא במקומות תצוגה או בבניינים ציבורים שמקבלים קהל. לדוגמה מלונות או מוזיאונים, וזאת כיוון שהתוצר הוויזואלי מושך תשומת לה ומקרין אלגנטיות ויוקרה. עם זאת ניתן לפגוש במדרגות אלו גם במפעלים כיוון שמדובר על חומר מאוד עמיד, אך במקרים אלו יהיה מדובר על צורניות וחומריות הרבה יותר בסיסת, כך שמדובר רק על פונקציה נטולת מאפייני עיצוב.

מינוס

בכול פלוס יש מינוס ובמקרה זה מדובר על רעש. כאשר נעים על מדרגות שכאלו, במיוחד עם נעלי עקב, נשמע רעש עמום אשר מפר את השקט. עם זאת ניתן לפתור סוגיה זו ע”י מגוון חיפויים. חיפויים אלו יכולים להיות עץ, שיש, בד ואף סוגי פלסטיק מתקדמים. עוד חיסרון, הנכון למקרים בהם לא מצפים אותן, מתייחס להתמודדות נגד חלודה, אך גם פה ניתן למצוא מספר תכשירים ייעודיים שיכולים לפתור זאת.

מרחפות

מדרגות מרחפות מתאפשרות ע”י קונסטרוקציית מתכת כבסיס. היום אנו נמצאים בעידן שמעט זה יותר ועל כן יש הערכה רבה בשוק לאופציה של מדרגות מרחפות, ללא קורת תמך גלויה. כמו כן יש חשיבות לאופן לקיחת המידות ולתהליך הייצור, כך שיש צורך בליווי הנדסי משלבי הבנייה הראשונים ועד שלבי הביקורת, כך שהן יעמדו בתו התקן, יקבלו אישור ויתאימו באופן מושלם למבנה.

קבל הצעת מחיר