מעקה למדרגות: אז במה בוחרים?

מעקה למדרגות: אז במה בוחרים?

בעיצוב הבית, המעקה למדרגות בו תבחרו עשוי לעשות את ההבדל בין שלמות לשגרה. סקירת ארבעה סוגי מעקות הקיימים בשוק במאמר זה תוביל אתכם לבחירה הנכונה.

שוק המעקות למדרגות מאופיין בגיוון רב, הן בחומרי הגלם והן באפשרויות העיצוב. מצב זה מחייב הכנה מוקדמת ולימוד בסיסי בטרם מקבלים החלטה מושכלת ובוחרים במעקה מתאים. מעקה למדרגות, לפי התקן, צריך להיות בגובה של לפחות 90 ס”מ (במשטח ישר – 105 ס”מ). כמעט כל דבר אחר נתון לשיקולו ובחירתו של הצרכן.

הבחירה במעקה חייבת להתבצע במקביל לבחירת המדרגות עצמן, או בהתאם למדרגות הקיימות. נוחות העליה והירידה חשובות, אך אלמנט הבטיחות הוא הראשון בו יש להתחשב: יש להתאים את המעקה לדיירי הבית (ילדים או אנשים מבוגרים), לדאוג לנקודות אחיזה נוחות, ולבחור בחומרים עמידים וחזקים. בנוסף לכך, המעקה הוא גם אלמנט בולט במראה הבית. במאמר זה תפורטנה הנקודות המרכזיות עבור ארבעה סוגי מעקות: מעקות ברזל, מעקות זכוכית, מעקות עץ ומעקות נירוסטה, ועבור מעקות משולבים.

מעקות ברזל

מעקה למדרגות מברזל נחשב למעקה חזק המספק רמה גבוהה של בטיחות לטווח ארוך. חשוב לוודא מול הספק ומול נותני השירות שחומרי הגלם איכותיים ועמידים. ע”פ התקן בישראל, במעקות העשויים ממתכת יש להתקין עמודים ניצבים בלבד, והפיתרון הנפוץ להחלדה של מתכת מהסוג הזה לאורך זמן הוא צביעה בצבע יסוד וצבע גמר מעליו. מעקות ברזל נעשים מתרכובת של חומרי גלם שונים, מחירם הממוצע נע בין 900 לבין 1,500 ש”ח, והם מותקן בבית לאחר סיום עבודת הבנייה אצל הספק.

מעקות ברזל מיוצרים בעבודת נפחות מקצועית, לרוב לפי הזמנה וע”י הספק עצמו ולא באופן תעשייתי, כך שהעיצוב מתאים לעיצוב הכללי של המדרגות ושל הבית. אפשרויות העיצוב רבות משום שברזל הוא חומר גלם שנוח “לשחק” איתו: הוא מבוסס על מוטות הניתנים לפיתול ולחיבור בצורה קלה יחסית. דוגמאות למעקות מעוצבים: מעקה ברזל מעוקל, מעקה ברזל עגול ומעקה עם קיר ביטחון בסגנון סורגים.

מעקות זכוכית

חומר הגלם המשמש עבור מעקות זכוכית למדרגות מורכב ממספר סוגים שונים של זכוכית. ליצירת תרכובת חזקה ועמידה יותר. ע”פ דרישות התקן, זכוכית למעקה צריכה להיות זכוכית רבודה הבנויה משתי שכבות של זכוכית המודבקות יחדיו; ניתן לבחור את עובי הזכוכית ואת האופן בו תורכב, וברוב המקרים נהוג לבנות פלטות ארוכות ומלאות. יש לוודא ביצוע של תהליך מתאים לבקרת איכות ולדאוג להתקנה ע”י בעל מקצוע מומחה.

זכוכית היא חומר גלם יקר (מחירו של מעקה זכוכית עשוי לנוע בין 1,300 ל-2,000 ש”ח), אך גם נוח לעיצוב ע”י בעל מקצוע מיומן, ונוח יחסית לניקיון ולתחזוקה ביחס לחומרים אחרים (הזכוכית לא מרקיבה כמו עץ או מחלידה כמו מתכת). בשל השקיפות היא יכולה להשתלב בצורה טובה עם סגנונות עיצוב נוספים בבית, והיא נחשבת לסגנון עיצוב מודרני ו”הייטקיסטי”. מעצבים ממליצים לבחור מעקה זכוכית בעיצוב עדין יחסית עבור בתים מרווחים ועבור מדרגות מרחפות.

מעקות עץ

סוגי העץ השכיחים המשמשים כחומר גלם למעקות הם אלון, בוק ומהגוני; מלבדם קיים מבחר גדול של עצים בעלי תכונות שונות ובגוונים רבים. במעקות עץ, הבנויים לרוב בצורה הכללית של סורגים, המרחק התיקני בין שני עמודים הוא 10-11 ס”מ (כלומר שני עמודים למדרגה), ורמת הבטיחות שלהם גבוהה יחסית אם כי פחותה מזו של מעקות ברזל, למשל. בבחירת מעקה מעץ חשוב לוודא שהעץ מעובד ועבר את ההתאמה הנדרשת לחומר חזק לטווח ארוך.

מחירם הממוצע של מעקות עץ הוא כ- 1,500 ש”ח, ומחיר זה משתנה גם בהתאם לעיצוב. לעץ כחומר גלם אפשרויות מגוונות של עיבוד ושל חיתוך, ושל יצירת עיצובים וגילופים מגוונים בהתאמה אישית. העץ נחשב לאלמנט עיצובי המשדר ביתיות וחום, ומתאים למי שמבקש ליצור מראה ישן ועתיק יותר או מראה “קלאסי” של מעקות, ואפשר לשלבו גם בבתים בהם העיצוב הכללי לא כולל אלמנטים נוספים מאותו החומר.

מעקות נירוסטה

מעקה למדרגות מנירוסטה נחשב ליקר. עם זאת, הוא בעל יתרונות רבים שיש להביא בחשבון, בעיקר בכל הקשור לטיב החומרים: המתכת אינה מחלידה, אינה דורשת טיפול מיוחד וקלה לניקוי; אין צורך ממשי בצביעה משום שהחומר לא נשרט בקלות ולא דוהה, הגמישות שלה גבוהה, היא בעלת עמידות גבוהה יחסית בפני לחות ומים והיא חזקה מאוד. מעקה למדרגות מנירוסטה נחשב גם לבטיחותי ויציב.

למעקות נירוסטה מראה מודרני המייצר ברק, מראה יוקרתי ונקי מאוד שמחזיק מעמד לאורך זמן רב; עם זאת, בכל הקשור להתאמתה לעיצוב הכללי של הבית הנירוסטה פחות מתאימה לבתים מסוימים, בעיקר כאשר לא משלבים אותה עם חומרי גלם נוספים.

מעקות משולבים

מעקות העשויים משילוב של מספר חומרים הם בחירה שכיחה כיום. איכות חומרי הגלם בהם משתמשים היא חשובה מאוד, כמו גם אופן השילוב ביניהם – שחייב להיעשות בתיאום עם מומחים בתחום. יתרונם של מעקות משולבים הוא בעיקר באפשרות למגוון גדול של עיצובים מיוחדים, אך במקרים מסוימים הם גם יעילים יותר מבחינת תחזוקתם ממעקות אחרים. שילובים נפוצים כוללים מעקות מעץ וזכוכית, מעקות העשויים ממתכת ועץ, ומעקות משולבים של עץ, ברזל וזכוכית. מעקות משולבים בהתאמה אישית יקרים יותר ממעקות אחרים.

מה יסייע לכם לבחור נכון סוג מעקה?

חשוב לבדוק כמה תנועת אנשים קיימת בחדר המדרגות או בכל מקום אחר בו אתם מציבים את המעקות שלכם. אם מדובר בבית פרטי או בבית שהוא דו משפחתי ויש בו מספר קומות קטן ניתן בקלות לבחור במעקות זכוכית. במקומות עמוסים יותר כמו חדר מדרגות של בניין עמוס אדם, עדיף לבחור במעקות ברזל.

ההיבטים הכספיים בבחירת מעקות

כאשר בוחרים מעקה יש היבטים כספיים שונים שיש לקחת בחשבון. יש לבדוק את עלותו של כול סוג של מעקה שאתם בוחרים. יש לברר מראש כמה יעלה להתקין את המעקה ואם יהיו הוצאות תחזוקה על המעקה שאתם בוחרים.

לסיכום

חברות רבות בשוק מבטיחות לספק שירות של עיצוב מעקות מותאמים אישית לפי דרישה, מהבחירה בחומרי הגלם והצבע, ועד לרמת הגימור הקטן ביותר; חשוב מאוד שלא להתפשר על איכות חומרי הגלם, ולברר את כל הפרטים על הנדרש בנוגע לתחזוקה וניקיון שוטפים לפני שמקבלים החלטה.

קבל הצעת מחיר