שיש

שיש

שיש הוא סלע גבישי שמקורו מאחד משלושת המינרלים קלציט, דולומיט או סרפנטין. עם זאת, לעתים מתייחסים בתור שיש גם לסלעים העשויים ממינרלים אחרים.

לשיש יש אין סוף צבעים, גימורים וטקסטורות ועל כן ניתן לעשות בו שימושים מגוונים ולהתאים אותו לכל סגנונות העיצוב השונים.

תעודת זהות


שם באנגלית: Marble
מתאים לעיצובים: כפריים ומודרניים.
ייחודי לחומר: חזק במיוחד ובעל מבחר גוונים עצום.
מתאים בעיקר עם:

שאלות נפוצות


1

היכן נמצאים אזורי החציבה של השיש?

מקורם של משטחי השיש הטבעי הם במחצבות הפרוסות על פני הגלובוס. השיש מגיע מאי שבים האגאי ומהר פנדליקון שנמצא בצפון מזרח לאתונה. בנוסף ניתן למצוא מחצבות רבות של שיש גם בבלגיה, שוויץ, אירלנד, ארצות הברית והודו.

2

מהו תהליך העיבוד של השיש?

בתחילה נחצבות אבני ענק (בצורת קוביות) במחצבים השונים. משם, הן מועברות למשאיות אשר מובילות אותן למפעל עיבוד שיש, שם לוחות השיש נפרסות. לאחר החיתוך מתבצע תהליך עיבוד החומר. התהליך כולל מילוי סדקים ושימוש בכלים שונים המוטמעים בשיש על מנת לספק ללוחות תכונות כגון חוזק וצפיפות.

3

האם ניתן למצוא מחצבות שיש בארץ ישראל?

בישראל, המונח “שיש” משמש לרוב לתיאור סלע מלוטש כגון גרניט או אבן גיר ולא שיש טבעי. ה”שיש הישראלי” הוא שיש מדומה אשר מחקה את מאפייניו ותכונותיו של השיש.

דוגמה לכך היא “אבן מצפה”, אבן גיר צהבהבה שנכרית באזור מכתש רמון ונמכרת בעולם בשמות מסחריים שונים כגון: Ramon Gold או Jerusalem Gold. סוג נוסף של שיש מדומה הנפוץ בישראל הוא “שיש חברון”. מחצבות שיש מדומה קיימות גם בכפר גלעדי, כרמיאל, גליל ובסביבת חברון.

4

אילו סוגי שיש ישנם ומהו השימוש המיטבי הניתן לעשות בהם?

ישנם סוגי שיש רבים, בניהם:

  1. שיש חברון – צבעו חום בהיר, אפרפר ובז’ והוא בעל שבילים ורדרדים בחלק ממרקם השיש. מדהים ביופיו לריצוף חוץ ופנים, קנטים וספי חלונות.
  2. גרניט פורצלן – בעל מגוון רחב של מרקמים, צבעים עיצובים וגימורים. גרניט פורצלן משמש לעיצוב אורנמנטלי ופונקציונלי של הבית ונחשב לבחירה אידיאלית עבור ריצוף.
  3. שיש קררה – הינה אבן גיר יוקרתית ואלגנטית במיוחד מאיטליה. לקררה בד”כ צבעים בהירים והיא בעלת מרקמים שונים, וכך מעניקה לבית מראה נאצל ואלגנטי. השיש מתאים לחיפוי פנים הבית, ריצוף פנים וכשיש למטבח.
  4. קוריאן – הינו שיש ייחודי המיועד למטבחים. אופי יצירתו המיוחד של השיש המיוצר ממספר חומרים, מאפשר הזמנת משטח מטבח שלם ללא חריצים. הקוריאן בעל יופי וברק ועמיד במיוחד.
5

מה הם יתרונותיו המשמעותיים של השיש?

השיש הוא משאב טבעי, כזה הנותן לחלל הבית ולחלל החוץ את החום והחיות שלא ניתן למצוא באבנים סינטטיות ולא טבעיות. בנוסף, חוסר האחידות בין האריחים השונים יוצר משחק גוונים החשוב לעיצוב הבית ומאפשר לרוכש החומר להתאים את השיש לטעמיו האישיים. יתרה מכך, אבן השיש הינה אבן חזקה העמידה לאורך זמן ואינה צריכה תחזוקה רבה.

קטגוריות רלוונטיות


קבל הצעת מחיר