פליז

פליז

הפליז (Brass) מגיעה ממשפחת המתכות האל – ברזליות. הפליז היא סגסוגת, המתקבלת ע”י ערבוב של תערובת המורכבת מנחושת ואבץ.

כשמתיכים את הנחושת האדומה והאבץ האפור מתגלה כי הן הפכו למתכת צהובה, והיא הפליז. הוספת האבץ לנחושת הופכת את החומר לחזק ועמיד הרבה יותר מן הנחושת הטהורה.

תעודת זהות


שם באנגלית: Brass
מתאים לעיצובים: מודרניים ותעשייתים.
ייחודי לחומר: מתכת חזקה במיוחד.
מתאים בעיקר עם:

שאלות נפוצות


1

כיצד ניתן לעבוד עם הפליז?

הפליז הינו חומר הניתן לעיבוד קר ולרידוד. בנוסף לכך, ניתן להלחים אותו בצורה טובה. לפליז עמידות לקורוזיה, אך בתנאי לחות הוא מתחמצן והתחמוצת המתקבלת היא בצבע ירקרק.

במטרה לשפר את יכולת ההלחמה של הפליז ולשפר את יכולת העמידות שלו בתנאים קורוזיביים ניתן לצפות את החומר בבדיל. ע”י שימוש במשחות מיוחדות ואמצעים מכניים ניתן אף להבריקו לדרגה גבוהה מאוד.

2

אילו שימושים ניתן לבצע בחומר זה?

לפליז יכולות ושימושים רבים. מסרטי הפליז אפשר להכין מפסקים חשמליים, שקעים חשמליים, תקעים, נעלי כבל, בתי מנורה, כלי נשיפה ממתכת, חפצי נוי ועוד.

בסרטי פליז תכולת הנחושת גבוהה יחסית ותכולת האבץ נמוכה יותר, וכך מתקבל פליז רך יותר אשר ניתן למשיכה עמוקה. דוגמה למוצר המיוצר בתרכובת זו הוא התרמיל לכדורי רובה או אקדח, הנקרא גם Cartridge Brass.

יתרה מכך, העובדה כי הפליז רך יותר מן הפלדה הופכת אותו לשימושי לאטימת מרווחים בין משטחי פלדה. בנוסף לשימושים אלו, צבעו הזהוב של הפליז משמש לקישוטים מגוונים, למרכיבים ארכיטקטוניים, לשלטים וסמלים.

3

מה הם יתרונותיו וחסרונותיו של הפליז לעומת הנחושת הטהורה?

לעומתה של הנחושת הטהורה, הפליז, בעזרת הוספת האבץ, הוא חומר חזק הרבה יותר. מנגד, הפליז מוליך חשמל, אך מוליכותו נמוכה יותר משל הנחושת הטהורה.

בנוסף לכך, הפליז לא ניתן להקשיה בטיפול טרמי.

קטגוריות רלוונטיות


קבל הצעת מחיר