עץ ספלי

עץ ספלי

עץ הספלי (Sapele) הינו עץ טרופי גדול שמוצאו באפריקה. העץ מכונה גם בשם אבודיקרו (Abudikro). שימושיו העיקריים הם ריצוף וכלי נגינה

הספלי מוכר בפי כל בעיקר בזכות צבעו הבוהק והחזק – צבע בורדו כהה. המרקם של עץ הספלי הינו אחיד, צפיפותו היא סביב 650 ק”ג/מ”ק, והוא משדר איכות ויוקרה.

תעודת זהות


שם באנגלית: Sapele
מתאים לעיצובים: קלאסיים ומודרניים כאחד.
ייחודי לחומר: צבעים משולבים בעץ באופן טבעי.
מתאים בעיקר עם:

שאלות נפוצות


1

מהו מוצאו של עץ הספלי?

עץ המהגוני גדל בעיקר באזורים גשומים, וניתן לחזות בו בעיקר במדינות אפריקה המערבית כגון – ניגריה, סנגל, גינאה, מאלי, קונגו חוף השנהב ועוד. אזור גידול נוסף של עץ זה נמצא באמריקה הלטינית, במדינות דוגמת ברזיל פרו ואורוגואי .

עץ זה קשה לגידול בחוות גידול עצים, וכתוצאה מכך כריתתו הופכת אותו לנדיר. יתרה מזאת, במספר מדינות כריתת עץ זה נחשבת לאסורה לפי חוק, מחשש להכחדת עצי הספלי מהעולם.

2

מה הם שימושיו העיקריים של עץ הספלי?

השימוש העיקרי של עץ הספלי הינו ציפוי ובניית כלי גינה, לרבות גיטרות למיניהן.

שימוש זה מתרחש הודות ליכולת של עץ הספלי להוליך צליל באופן איכותי וללא רעשים נלווים, וכן בשל יכולת עמידותו לפרק זמן ארוך.

ניתן לחזות בשימוש בעץ זה בחלק האחורי של גופי גיטרה אקוסטית ובצדדיו, וכן בחלק העליון של גוף גיטרה חשמלית. נוסף על כך, עץ הספלי משמש כפרקט נפלא לבתים אשר מעוצבים בגוון אקזוטי, וכעץ מוביל בתעשיית הריהוט.

ארונות, מדפים ריהוט משרדי, ודלתות הן דוגמאות לחלק מהרהיטים המשתמשים בסוג עץ זה. בעבר, נהגו להשתמש בעץ הספלי לבניית סירות, בעיקר בשל חוזקו וצפיפותו של עץ זה.

יש לציין, כי לאור העובדה שלעץ הספלי יש צבע כה חזק, יש לתת את הדעת בעת בחירה בשימוש בעץ הספלי לבניית או הזמנת רהיטים. זאת, על מנת שצבע הבורדו לא יפגום בעיצובו החיצוני של החלל שבו הרהיט יונח.

3

האם ניתן לגדל עץ ספלי גם בארץ ישראל?

כאמור, עץ הספלי גדל באזורים בהם הגשם יורד בכל ימות השנה. ישראל אינה נמנית בין אזורים אלו, על כן לא ניתן לגדל את עץ הספלי בארץ ישראל.

קטגוריות רלוונטיות


קבל הצעת מחיר