עץ אלון

עץ אלון

עץ אלון הוא עץ כבד וחזק, האלון הוא העץ הנפוץ ביותר בתעשיית העצים. ישנם יותר מ60 סוגי מינים של עץ זה רק באמריקה הצפונית ומעל 40 סוגי מינים באירופה.

האלון מתאפיין בסיבים עמוקים המקנים לו מרקם גס, וכן מבליטים את מראהו הטבעי.     עץ זה מתחלק לשני סוגיים עיקריים :

  • אלון לבן – עץ בצבע בהיר, נוטה ללבן, המאופיין בסיבים צפופים.
  • אלון אדמדם – עץ בגוון אדום המאופיין בסיבים גסים.

תעודת זהות


שם באנגלית: Oak Wood
מתאים לעיצובים: כפריים מודרניים וקלאסיים.
ייחודי לחומר: בהיר באופן טבעי וקשיח מאוד.
מתאים בעיקר עם:

שאלות נפוצות


1

היכן נמצאים אזורי הגדילה העיקריים של עץ זה?

מקום גידולו הטבעי של העץ הוא באזור אמריקה הצפונית וביבשת אירופה, בישראל ניתן למצוא שלושה מבין עשרות המינים של עץ זה. עצי האלון הנכרתים לצורכי תעשייה מגודלים באופן מבוקר ביערות מתחדשים, תוך פיקוח קפדני של ארגונים בינלאומיים.

2

מה הם השימושים הפופולאריים של העץ?

אחד השימושים הנפוצים של האלון הוא לריהוט מדרגות ובניית פרקטיים. לוחות העץ המבוקשים והנאים ביותר נקראים לוחות ‘בוצ’רבלוק’ העשויים עץ אלון לבן.

יתר על כן, נהוג להשתמש באלון לבניית חביות יין, העץ מעניק לשיכר בתהליך היישון ארומה מיוחדת. מעבר לכך, בעץ האלון נעשה שימוש נרחב לבניית ספינות וסיפונים מעץ, וכן לבניית דלתות ורהיטים מעץ מלא.

3

אילו יתרונות משמעותיים קיימים לעץ האלון?

הרומאים כינו את האלון “גומי” מושג המצביע על חוסן, אך מובן שניתן למצוא מאפיינים נוספים שמייחדים את האלון מלבד חוזקו.

לאלון מרקם מיוחד המתאים לשימושים שונים, הוא גדל לאט, ובעקבות כך צפיפות הסיבים שלו נחשבת לגבוהה מאוד. תכונות אלו מקנות לו יכולות העמסה מעולות ובנוסף בלאי נמוך בתנאי חוץ שונים.

4

מהו תהליך העיבוד של העץ?

לעץ האלון תהליך עיבוד פשוט. לאחר כריתת העץ וההגעה למפעל, האלון נקשר בחבילות ונשלח לייבוש. פעולת הייבוש מעצבת את העץ במבנהו הסופי, והופכת אותו נוח במיוחד לעיבוד בבתי החרושת.

5

מה הם המאפיינים של עצי האלון הגדלים בארץ ישראל?

כאמור, בארץ ישראל גדלים שלושה סוגי אלון :

  • אלון מצוי – האלון המצוי גדל בעיקר כשיח. לרוב הוא גדל עד לגובה של 1000 מטרים מעל פני הים. בלוטי האלונים מסוגלים לשמש תחליף לקפה, לאחר שהם נטחנים ונקלים.
  • אלון התבור – אלון התבור הוא עץ חד ביתי, המשיר את עליו בחורף. אלון תבור גדל במקומות יובשניים בחבל הים תיכוני. כיום, אלון התבור הוא עץ מוגן בשל השמדת היערות המאסיבית בתקופה העות’מאנית.
  • אלון התולע –כמו אלון התבור מדובר בעץ חד ביתי, המשיר את עליו בחורף. אמנם, בשונה מאלון התבור הוא גדל במקומות קרים וגשומים.

קבל הצעת מחיר