עץ אירוקו

עץ אירוקו

אירוקו הינו עץ טרופי יחיד מסוגו המשתייך למשפחת העצים הקשים. עצי אירוקו הינם עצים זקופים ויכולים להגיע עד לגובה של 50 מ’. גווניהם נעים מצבע צהבהב ועד לחום כהה.

עץ האירוקו גדל בעיקר באזוריים הטרופים של מזרח אפריקה. הוא ניחן בעמידות טבעית גבוהה מאד בפני מזיקים ופגעי מזג האויר ,הודות לשמן שקיים בתוכו העוזר לעץ להישמר לזמן ארוך.

עץ אירוקו נקרא לעיתים בשם “טיק אפריקאי”, ברם זוהי טעות ולא קיים ביניהם קשר ביולוגי. האירוקו משמש לעיתים כתחליף לטיק.

תעודת זהות


שם באנגלית: Iroko
מתאים לעיצובים: קלאסיים ומודרניים כאחד.
ייחודי לחומר: עמידות גבוהה במיוחד.
מתאים בעיקר עם:

שאלות נפוצות


1

מה הם שימושיו העיקריים של עץ האירוקו?

עץ אירוקו משמש לבניית חוץ, הוא נחשב לעץ עמיד יחסית גם בפני משקל אדם, ולכן הוא מתאים לבניית דקים ופרקטים שנועדו לשמש משטח הליכה. כמו כן הוא משמש לייצור רהיטים ואף לייצור סירות. בהשוואה לעץ הטיק, מחירו של עץ האירוקו נמוך יותר.

2

אילו יתרונות קיימים לעץ האירוקו?

בראש ובראשונה, עקב גדילת העץ באזורי אקלים טרופים מרובי גשמים הוא פיתח יכולת חסינות גבוהה בפני נוזלים ומינרלים, אשר כמעט לא משפיעים על העץ בכל נושא התרחבות והתכווצות. יתר על כן, בניגוד לעצים אחרים שדוהים עקב חשיפה ממושכת לשמש, עץ האירוקו דווקא מעמיק את צבעו לאחר חשיפה זו.

זאת ועוד, על אף היותו משתייך לקבוצת העצים הקשים, העבודה איתו נוחה מאוד ואינה מחייבת הזמנת בעל מקצוע.

3

כיצד ניתן לעבד ולעבוד עם עץ זה?

כאמור, עץ האירוקו נכלל בקטגורית העצים הקשים, בעקבות כך הוא מצריך מכונות חזקות לצורך תהליך עיבודו. בשל צבעו הכהה הוא מגיב טוב יותר לשמנים מאשר לצבעים שונים.
ככלל, אירוקו עץ נח לליטוש, הדבקה ואף לחיתוך.

עץ זה קשה למסמור, ולכן עדיף להשתמש בברגים ייעודיים על מנת למסמרו בצורה טובה. יש לזכור כי עץ האירוקו נחתך בעיקר ללוחות ולא לקורות, אולם יחד עם זאת הוא מתאים גם לצורכי בניית פרקט.

קבל הצעת מחיר