נירוסטה

נירוסטה

נירוסטה או בשמה האחר פלדת אל – חלד הינה סגסוגת ברזל אשר מכילה בתוכה לפחות 11.5% כרום חומר גלם. לנירוסטה יתרונות ושימושיים רבים ועליהם תוכלו לקרוא בכתבה זו.

על פי הגדרות של מומחים ישנם מעל מאה וחמישים סוגים שונים של פלדת אל – חלד, מהם חמישה עשר נפוצים. בין הסוגים הנפוצים נמצאת פלדת אל – חלד עשירה בברזל, פלדת אל – חלד מרטנזיטיות, וכן פלדת אל – חלד דופלקס.

תעודת זהות


שם באנגלית: Stainless Steel
מתאים לעיצובים: מודרניים ותעשייתים.
ייחודי לחומר: תחזוקה קלה ופשוט לעיצוב.
מתאים בעיקר עם:

שאלות נפוצות


1

אילו תכונות ויתרונות משמעותיים קיימים לחומר הנירוסטה?

בראש ובראשונה, הנירוסטה עמידה בפני שיתוך (קורוזיה), בנוסף הנירוסטה עמידה גם בפני כתמים ולכלוכים שונים. יתר על כן, לנירוסטה ישנו ברק אופייני, ובעקבות כך היא אינה נשחקת בקלות.

יתרון נוסף שישנו לנירוסטה הוא העובדה שקל מאוד לנקות משטחי נירוסטה לאחר השימוש בהם. ואם לא די בכך נירוסטה כמעט איננה נתקפת בחלודה כמו פלדה רגילה.

עוד משהו קטן שהרבה לא יודעים – נירוסטה ניתנת למחזור, כך שהשימוש בה יהפוך את סביבת עבודתכם הן במפעל והן בבית הפרטי שלכם, למקום יותר ירוק וידידותי לסביבה.

2

מה הם השימושים הנפוצים שנעשים בחומר הנירוסטה?

הנירוסטה הינה חומר גלם מאוד מבוקש, ובעזרתה ניתן לייצר מגוון רחב של מוצרים. בתחום המטבח ישנם מספר תוצרים מנירוסטה כגון : סירי בישול, מחבתות, תנורים, סכו”ם, כיורים, כלי עבודה, מכשור לחימום ובישול, ארונות לאחסון, וציוד תעשייתי נוסף.

כמו כן בתעשיית הבניין היא משמשת – למעקות, ציפוי חוץ של מבנים, ועוד. שימושים נוספים הם בתעשיות המזון והטקסטיל, בייצור מטבעות, מדליות, ובאמנות הפיסול.

3

מי גילה את הנירוסטה לראשונה? וכיצד הוא עשה זאת?

אבי פלדת האל חלד נחשב הארי ברירילי ממעבדות המחקר ” בראון – פירת’ ” שבאנגליה.

הארי ברירילי פיתח תהליך לייצור סגסוגת מרטנזיטית בשנת 1913 וזאת כאשר ניסה לייצר סגסוגת לייצור קני תותחים שיהיו חסינים לקורוזיה.

באותה התקופה בגרמניה, נעשו תהליכים דומים, אדוארד מאורר ובנו שטראוס פיתחו סגסוגת אל – חלד אוסטניטית – כינוי לסגסוגת ברזל – פחמן שאינה מגנטית, שבה 21% כרום ו-7% ניקל.

בארצות הברית החלו קריסטיאן דנציזן ופרדריק בקט בייצור תעשייתי של פלדת אל – חלד גם כן באותה תקופת זמן. בראשית המאה ה-20 ייצרו מספר חוקרים וביניהם ליאון גולט, סגסוגות ברזל – כרום שבימינו כבר היו נחשבות לפלדת אל – חלד.

4

מהו מקורו של השם נירוסטה?

מקור השם נירוסטה (Nirosta) בעברית הינו מהשם המסחרי של פלדת אל – חלד Nichtrostender Stahl, שם זה הגיח לעולם הודות לחברה גרמנית בשם תיסן – קרופ שפיתחה את המוצר ושיווקה אותו בשם הנ”ל למספר ארצות ביניהם ישראל.

לאחר מספר שנים השם נירוסטה נהפך למטבע לשון בארץ, באורח דומה למילים אחרות, כמו למשל המילה ג’יפ.

 

נירוסטה: המדריך המלא לפלדת אל חלד

במדריך המלא לפלדת אל חלד, הלוא היא נירוסטה, תוכלו להכיר את החומר הייחודי מא’ ועד ת’. רוצים לדעת מאיפה הגיעה אלינו? במה היא מיוחדת ולמה משמשת? המאמר יעניק לכם הקוראים את כל הידע הנדרש אודות נירוסטה תוך מתן תמונה נרחבת ומקיפה.

כשאנו חושבים על חומר עצמתי, בעל יכולת שרידה מנגד לאיתני הטבע ולפגעי הזמן, עולה במחשבותינו פלדת אל-חלד, או בשמה המוכר והנוסף, נירוסטה. הנירוסטה הנה חומר מתכתי יחיד מסוגו, שסגולתו הדומיננטית הנה עמידותו בפני קורוזיה, תכונה אשר זיכתה אותו בשימושים רבים ומגוונים לאורך ההיסטוריה – מכלי מטבח, כלה בכלי עבודה ועד תעשיית הבניין, על כל אלו ועוד חולשת תעשיית הנירוסטה.

עמידותו הגבוהה של החומר העניקה ליצירות ומבנים המורכבים ממנו את האפשרות לשרוד במשך מאות שנים, תוך שמירה על יופיו הטבעי, עובדות אשר הופכות את הנירוסטה לחומר פופולארי לשימוש בקרב התעשיות השונות לאורך מאות שנים.

ההיסטוריה של הנירוסטה

גילוייה ההיסטורי של הנירוסטה כחומר עמיד בפני קורוזיה התרחש בשנת 1821, על ידי מומחה המתכות פייר ברתייר הצרפתי, אשר בעקבות צפייה בעמידות החומר בפני חומצות שונות, הגיע למסקנה כי ניתן להשתמש בו כדי לייצר כלי מטבח שונים, אולם באותה תקופה לא הייתה טכנולוגיה מתאימה בהישג יד, אשר תהפוך את הנירוסטה לעוצמתית ובלתי ניתנת לפגיעה.

לקראת סוף המאה ה-19 החלו חוקרים שונים לפתח הליכים כימיים שונים אשר הפכו בסופו של דבר את הנירוסטה לבעלת עמידות גבוהה והושלמו בסביבות תחילת המאה ה-20, ויצרו בסופו של הליך ממושך וארוך את הנירוסטה כפי שאנו מכירים אותה כיום.

מקור המילה נירוסטה

כפי שצוין לעיל, החומר הייחודי זכה לשני שמות שגורים בקרב הכלל – הראשון, הוא “פלדת אל-חלד”, והשני, “נירוסטה”. מקור שמה הראשון, “פלדת אל-חלד”, טמון בתכונתו הבולטת העיקרית; הלוא היא עמידותו בפני קורוזיה (סגסוגת), וכמו כן, נשען על משמעותו הלועזית המקורית, הקיימת במילה “נירוסטה”.

מקור המילה “נירוסטה” הלועזית נשען על משמעות זהה כשל רעותה העברית, אולם מקורה בשפה הגרמנית, ומשמעותו “פלדה בלתי מחלידה”, ולחובבי הלשון הגרמנית: Nichtrostenden Stahl”” הנו צירוף המילים שעל בסיסו נשען האיחוי המוכר – “נירוסטה”.

למה שימשה בעבר ולמה משמשת היום?

השימושים בנירוסטה השתנו בחלקם לאורך ההיסטוריה, בעוד חלקם נותרו זהים עד ימינו אנו כמעט לחלוטין. למשל, התגלו חפצים שונים מן העת העתיקה העשויים נירוסטה באזורים שונים בעולם, ששימשו למבנים עתיקים שונים. כמו כן, נירוסטה יועדה במקור לשימוש בסכו”ם, שימוש אשר נותר זהה עד היום.

הנירוסטה שמשה בעבר וגם כיום לכלי עבודה שונים, פסלים, שימוש סביב עיצוב הבית וכדומה, כך שנראה שבתחומים שהוזכרו לעיל, מדובר בחומר האיכותי והעמיד ביותר שניתן לערוך בו שימוש, כבר מאות שנים.

מה מייחד את הנירוסטה?

ייחודה העיקרי של הנירוסטה טמון בעמידותה בפני מפגעים שונים, למשל, מפגעי זמן, מפגעי טבע, מפגעים כתוצאה ממשקעים שונים וכדומה.

מנגד כל אלו, בולטת סגולתה המשמעותית של הנירוסטה, אשר הנה בעמידותה בפני קורוזיה או סגסוגת, אשר נוצרת לרוב עם חשיפת חומר מסוים אל חמצן. עמידות הנירוסטה מתקיימת הודות לשכבת הפסיבציה של תלת תחמוצת הכרום הקיימת בה ונוצרת לאחר חשיפת הכרום לחמצן, פעולה היוצרת שכבת הגנה החסינה בפני מים ואוויר ומגנה על המתכת הקיימת תחתיה.

בעצם הליך כימי זה נוצר מראה הייחודי של הנירוסטה, אשר בא יד ביד עם עמידותו הגבוהה שמאפשרת לו לשרוד במשך שנים ארוכות.

מדוע כדאי לבחור בנירוסטה?

אם חפץ לבכם בחומר ייחודי, אשר עמידותו ממושכת ומאפשרת שימוש ארוך טווח בחפץ מסוים, נירוסטה הנה החומר בשבילכם. הנירוסטה מהווה חומר בעל ברק מסוים מאד, אשר משווה לו מראה יחיד מסוגו.

שלל יתרונותיה האסתטיים של הנירוסטה מתקיימים לצד יתרונות הנוגעים לעמידותה, ועל כן משמשת כחומר פופולרי לייצור מגוון נרחב של מוצרים

שונים. על כן, בין אם מדובר בכלי מטבח יומיומיים, או מכשירי חשמל, והנכם מעוניינים בחומר חזק ועמיד שישמש אתכם במשך שנים רבות – נירוסטה היא הבחירה הנכונה בשבילכם.

למה הנירוסטה משמשת?

בזכות תכונותיה הייחודיות של הנירוסטה, עמידותה, מראה המרשים והאפשרויות המרובות אשר מעניקה, מזכה אותה בשימושים רבים ומגוונים. הנירוסטה משמשת לשלל מוצרים שונים, ביניהם, כלי עבודה משלל תחומים, כמו רפואה, עבודות בניין וציוד תעשייתי.

הנירוסטה חודרת גם אל העולם הביתי, כאשר משמשת לייצור כלי מטבח שונים כסירים, סכו”ם ומחבתות, וכמו גם משמשת לציפוי מעקות, מדרגות ואזורים שונים ברחבי הבית.

הנירוסטה זוכה לשימושים ייחודיים באמצעים יומיומיים כמטבעות, כמו גם לשימושים ייחודיים כחומר למדליות אולימפיות או כחומר בידי אמנים.

שימושים נפוצים בחומר

לנירוסטה ישנם כ-150 סוגים שונים כיום, אשר ההבדלים ביניהם מתבטאים ברכיבי חומרים מסוימים, גימורם ועוביים. בימינו ממשיכים להתפתח זנים שונים של נירוסטה, אשר משתנים וזוכים לפיתוח עקב הפופולאריות בקרב מעצבים שונים ומומחים בתחום. לאור הסוגים השונים, הנירוסטה זוכה כמו כן לשימושים שונים בתחומים שונים:

בתעשיית הבניין: הנירוסטה זוכה לשימוש בציפויי מעקות, מדרגות ואלמנטים עיצוביים שונים ברחבי הבית.

בעולם המטבח: הנירוסטה מהווה חומר פופולארי לייצור סירים, סכו”ם, מחבתות וכדומה, כיוון שזו ניצבת איתנה מנגד לחלודה וקורוזיה של הכלים.

בתחומים ייחודיים שונים: משתמשים בנירוסטה ליצירות אומנות שונות, מדליות, מטבעות, ציוד רפואי ועוד רבים נוספים, המחייבים שימוש בחומר חזק מחד ופרקטי מאידך.

השימושים הללו התפתחו לאורך השנים, החל מעת גילוייה המדעי של הנירוסטה, מה שמותיר אותנו עם ההנחה כי הפיתוחים, החידושים והתחומים החדשים אשר הנירוסטה תפרוץ אליהם בעתיד יהוו הצלחות גדולות שאשר ישמרו אותה כחומר מועדף לשימוש ובטופ של עולם המתכות.

הידעת?

עובדה מעניינת בנוגע לנירוסטה רלוונטית במיוחד לחובבי המגמה הירוקה ואיכות הסביבה,

כיוון שמדובר בחומר ידידותי לסביבה, הניתן למחזור בשיעור של מאה אחוזים!

לסיכום, כפי שתואר לעיל, הנירוסטה מהווה חומר ידידותי לסביבה ולמשתמש: לצד היותה עמידה ביותר מנגד לנזקי הזמן והטבע, היא גם בעלת מראה ייחודי – מה שהופך אותה לחומר פופולרי הזוכה לשימושים מגוונים מהמאה ה-19 ועד עצם היום הזה.

אנו משתמשים בנירוסטה בעת בניית מדרגות ומעקות בעיצוב אישי.

קבל הצעת מחיר